مشکل زباله های فضایی یکی از مواردی است که تنها کمی بعد از آغاز کاوش های فضایی توجه بشر را جلب کرد. به تازگی راهکاری برای حل این مشکل ابداع شده است که در ادامه این مقاله از سایت با هم میخوانیم. در ادامه با ما همراه باشید.

در بالای اتمسفر زمین زباله‌های فضایی زیادی وجود دارند و با افزایش ماموریت‌های فضایی تعداد آن‌ها بیشتر نیز می‌شود. در حالی که برخی از چنین موضوعی به عنوان مشکل یاد می‌کنند، تعدادی آن را فرصت درنظر می‌گیرند.

شرکت فضایی «Nanoracks» که در گذشته به انتقال محموله‌های تجاری به ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) کمک کرده، می‌خواهد مراحل فرسوده بالایی راکت‌هایی که در اطراف زمین در حال چرخش هستند را به ایستگاه‌ فضایی تبدیل کند.

برنامه این کمپانی به نام «Outpost»، گورستان در حال چرخش در اطراف زمین را به مرکز بازیافت تبدیل می‌کند، جایی که یک ارتش از پهپادهای رباتیک فضایی مراحل ناخواسته موشک را به آزمایشگاه‌ها، گلخانه‌ها، مخزن‌های سوخت و احتمالا زیستگاه تبدیل می‌کند.

راکت‌ها معمولا دارای مراحل متعددی هستند که برای کاهش وزن از یکدیگر جدا می‌شوند. مراحل پایینی پس از مصرف سوخت به زمین برمی‌گردند و مراحل بالایی به بالای اتمسفر منتقل می‌شوند. مراحل بالایی کوچکتر و سبکتر محموله فضایی را تحویل می‌دهند و خود درون مدار قرار می‌گیرند.

این فرایند باعث ایجاد سوالاتی شده است: آیا آن‌ها دارای سوخت کافی برای بازگشت به زمین هستند یا اینکه از تمام سوخت خود برای رساندن محموله استفاده می‌کنند و سپس به زباله‌های فضایی دیگر اضافه می‌شوند؟

طبق گزارش سالانه آژانس فضایی اروپا، بدنه‌های راکت بزرگترین تهدید برای فضاپیماها محسوب می‌شوند. مدیرعامل Nanoracks به نام «جفری منبر» این زباله‌های فضایی را معدن طلا می‌داند. مراحل راکت مراحل کیفی مختلفی را پشت سر می‌گذارند تا روانه فضا شوند. مراحل بالایی باید در برابر فشار فوق‌العاده بالایی مقاومت کنند و به همین دلیل دوام و ایمنی بالایی دارند.

همین موضوع باعث شده شرکت‌هایی مانند Nanoracks به دنبال ایجاد ایستگاه فضایی به وسیله زباله‌های فضایی باشند. ناسا قصد داشت اولین ایستگاه فضایی خود به نام «اسکای‌لب» را با مرحله بالایی راکت «سترن ۵» بسازد.

شرکت Nanoracks می‌خواهد وقت بیشتری را صرف پروژه Outposts و حل مشکل زباله های فضایی کند و قصد دارد کار خود را با تمرکز بر نمای بیرونی راکت با اتصال محموله‌های آزمایشی، ماژول‌های توان و پیشرانش به بدنه آغاز کند.

این کمپانی با همکاری ناسا می‌خواهد اولین برش ساختاری فلز در فضا را انجام دهد. این ماموریت که در ماه مه ۲۰۲۱ با راکت اسپیس ایکس آغاز می‌شود، شامل یک بازوی رباتیک نصب شده روی یک پلتفرم شامل قطعات فلزی نشانگر مراحل بالای مختلف راکت‌های مدرن می‌شود. این بازو از یک مته بهره می‌برد که بدون تولید زباله، قادر به برش فلز باشد.